Erzsébet panaszai, amiért felkeresett már majdnem egy éve jelentkeztek, és egyre súlyosbodtak, ezért orvoshoz fordult. Kivizsgálták és fizikai betegséget nem találtak nála, javasolták, hogy pszichiáterhez vagy ideggyógyászhoz forduljon. Mivel nem kívánt tudat módosító gyógyszereket szedni, az általa felkeresett ideggyógyász doktornő javasolta a Bach-virágterápiát és megadta az elérhetőségem.

Erzsébet felsorolta tüneteit: szívidegesség és ritmus zavar, hirtelen jelentkező pánik érzés gyors, erős szívdobogással, nyugtalan alvás. Ezután érdeklődésemre elmondta, hogy tanárként dolgozott hosszú éveken át. Szerette munkáját, sikerélményt jelentett számára, hogy taníthatott. Két éve elbocsájtották állásából, hirtelen elvesztette azt amivel szeretett foglalkozni és a biztonságot, tekintélyt adó tanári állását. Nem volt munkája, nem volt keresete, értéktelennek tartotta magát. Hosszas gondolkodás után, hogy mit tegyen, elhatározta, hogy saját vállalkozásba kezd. Az új, vállalkozói életmódot nagyon nehezen viselte. Bizonytalannak gondolta a megélhetést, a biztos tanári álláshoz viszonyítva, és nem tudta, hogy sikeres lesz-e egyáltalán. Mióta rosszullétei jelentkeztek még jobban kételkedett vállalkozása sikerében, hiszen sűrün és váratlanul jelentkeztek a pánik tünetek. Már előre szorongott, hogy mikor tör rá újra a rosszulét.

Többször említette, hogy ő soha nem volt beteg és ez az állapot nagyon kellemetlen. Soha nem gondolta volna magáról, hogy ilyen állapotba kerülhet. Kérdésemre, hogy ezt hogyan érti, kifejtette, hogy a betegség az ő szemében gyengeség, nem tudja elfogadni és mivel már hosszú ideje fenálló állapot, már szeretne minél hamarabb megszabadulni tőle. Nem szeret egyedül lenni, nem érzi magát biztonságban a rosszullétei miatt, mert ha csak rá gondol, máris jelentkeznek a tünetek. Beszélgetésünk közben sürgetést, nyugtalanságot, belső idegességet éreztem Erzsébet részéről, problémája súlyát állandó mosolygással igyekezett ellensúlyozni. Érzelmeire irányuló kérdéseimre nem tudott válaszolni, inkább arról beszélt mindig, hogy mit gondolt abban a helyzetben.

Elmondottai alapján, elsősorban, a Napvirág gyógyírre gondoltam a pánik rohamok és megélhetési félelmek miatt. Ez az eszencia segítség minden erős félelemre, szorongásra, melyek kiválthatnak erős szívdobogást, szívritmus zavart, illetve alvászavart is. Az Ernyős madártej eszenciát az elbocsátás miatti sokk feldolgozása miatt javasoltam, mely egyik kiváltó oka lehetett a pánik tüneteknek. Enyhülést ad és elősegíti a felépülést a trauma okozta nehéz lelki állapotból. A Diót javasoltam a nehezen elviselhető életváltozás miatt. Segít átértékelni a jelen élethelyzetet, hogy észrevegyük a változásban rejlő lehetőséget valami jobbra, a lehetőséget a fejlődésre. A Fehér vadgesztenyét alvási problémái miatt tettem az eszencia-keverékbe. Ez az eszencia segít lecsendesíteni az elmét, az állandóan visszatérő terhelő gondolatok tolakodását, körforgását. A Vörösfenyőt megingott önbizalma, önértékelése miatt tettem az üvegébe,  valamint abban is segít, hogy elfogadja jelenlegi egészségi állapotát is, mely igen fontos előfeltétele a gyógyulásának. Igyekeztem megvilágítani, hogy a betegség nem gyengeség, nem hiba, hanem egy jelzés, a lélek jelzése, hogy valamin változtatnunk kéne. A Bach-virágterápia segít abban, hogy felszínre kerüljön a ‘jelzést’ kiváltó ok. Tiltakozás helyett célravezetőbb, ha egy kis figyelmet fordítunk magunkra és sokat segít a gyógyulásban, ha megpróbáljuk érzelmeinket megfigyelni és megfogalmazni. A Nebáncsvirág eszencia a megfogalmazott gyógyulás sürgetése miatt került az üvegbe, valamint az e miatt jelenlévő belső feszültség, nyugtalanság oldására. Az Apróbojtorján eszencia is az üvegbe került mert nem tudott az érzelmeiről beszélni. Állandó mosolya beszélgetésünk közben, arra engedett következtetni, hogy nem tud szembenézni problémáival. Feszültsége, nyugtalansága és állapota elleni erős tiltakozása megerősített ebben.

A jelen helyzetben a legfontosabb a pánik okozta rosszulléteinek, alvásproblémáinak, belső feszültségének az enyhítése, az önbizalma erősítése és a sokk feldolgozásának segítése volt.

Jeleztem felé, hogy a cseppek szedése közben előfordulhatnak szokatlan érzések, gondolatok, érzelmek, esetleg álmok. Ha úgy érzi, hogy ezeket szeretné megbeszélni velem, akkor nyugodtan hívjon telefonon.

Ezek után Erzsébet mondta, hogy újra eljönne tanácsadásra, mert a beszélgetésünk után máris könnyebben érzi magát. Így megbeszéltünk egy következő időpontot és ezután arra kértem, hogy a napi történések közben próbáljon egy kicsit figyelni magára, hogy bizonyos helyzetekben hogyan reagál, mit gondol, esetleg megpróbálni felismerni egy-egy érzést, mert ez a kis ‘gyakorlás’ sokat segít, hogy jobban megismerje önmagát. A következő alkalommal megbeszélhetjük a tapasztalásokat, melyek rávezethetnek a mostani problémája mélyebb okára.

Második találkozásunk alkalmával Erzsébet elmesélte, hogy sokkal jobban érzi magát. Pánik tünetei nagy mértékben csökkentek, de még mindig félt az újabb pánik rohamtól, mert ha csak eszébe jutott, máris úgy érezte, hogy jelentkeznek a tünetek. Alvása javult, ha éjszaka megébredt, bevette a cseppeket és könnyebben visszaaludt. Érzelmekről még mindig nem tudott beszélni, mintha fel sem ismerné őket, csak fizikai tüneteit említette. A második üvegbe is az első eszenciakeveréket javasoltam, hogy a gyógyírek segítsék őt abban, hogy felismerje, mi a pánik tünetek és a belső feszítő érzések okozója. Kérdésére, hogy ez milyen módon történik, elmondtam, hogy az eszenciák bátorságot adnak, hogy meglássa a fizikai tünetek mögött megbúvó valós problémát és segítenek, hogy szembe tudjon nézni vele. Csak ezen a módon oldható fel és csak ezáltal lehetséges a teljes gyógyulást elérni. Erzsébet megértette, hogy önmagának is tennie kell a saját gyógyulása érdekében, nem elég kívülről várni a segítséget. Megbeszéltük, hogy a gyógyírek nem orvosi gyógyszerként működnek, hatásuk a bennünk lévő öngyógyító folyamatokat indítják el. Szedésük támogatja a saját belső ‘munkát’ is, mellyel felfedezhetőek önmagunk rejtett problémái és tulajdonságai, melyek a betegségeink okozói lehetnek. Kérte, hogy beszéljünk meg egy következő találkozást és jelezte, hogy mindaddig szeretné folytatni a terápiát, míg egészsége helyre áll.

Erzsébet 7 hónapon keresztül 3-4 hetente jött tanácsadásra. Az első néhány alkalom után meggyőződésévé vált, hogy a Bach-virágok valós segítséget jelentenek számára. Fizikai tünetei folyamatosan javultak, egyre ritkábban fordultak elő a pánik érzések és az alvása is javult. Az Apróbojtorján gyógyír hatása gyorsan megnyilvánult, már a következő alkalmakkor sikerült érzelmeiről beszélni, egyre jobban és jobban tudott figyelni magára, megnyilvánulásaira, reakcióira. Fokozatosan előjöttek a rejtett problémák, melyek láthatatlanul nyomták a szívét. Házasságában elfoglalt helyét, fia nevelésének kérdéseit, és vállalkozásának sikerét illetően nehéz súlyként ránehezedő gondok, kérdések tárultak fel érzelmi világában. Egy rohanás volt az élete, mert a munkája mellett a családjának, férje rokonainak, saját rokonainak is mindig meg akart felelni. Úgy gondolta, hogy a családi összetartozásnak az is része, hogy minden tőle telhetőt megtesz értük. Minden elvárásnak igyekezett megfelelni. Emellett életében állandóak voltak a konfliktus helyzetek, melyek kezelésére nem voltak eszközei. Igyekezett nem tudomást venni róla, inkább elkerülte ezeket a helyzeteket. Mindezek ellenére Erzsébet úgy gondolta, hogy nincs semmi baj, mert ő erős és bírja, hiszen nem volt még beteg soha.  Az Apróbojtorján eszencia fokozatosan feloldotta a gátoltságot, mely megakadályozta mélyebb problémái felismerésében és érzelmei kifejezésében és abban, hogy szembe merjen nézni a valósággal. Erre az eszenciára folyamatosan szüksége volt a terápia során, mert a beszélgetésekből kiderült, hogy hajlamos problémái, szorongásai elbagatellizálására. Időközben pánik tünetei egyre ritkábban jelentkeztek, már nem tartott az újabbak megjelenésétől, alvása rendeződött és önbizalma is kezdett megerősödni. Viszont önmaga túlterhelése nem változott és a belső kényszer sem, hogy megfeleljen családja elvárásainak.  Úgy érezte ezen nem tud változtatni, annak ellenére, hogy már kezdte felismerni a kimerültség jeleit.

Segítség képpen a Kis ezerjófű és a Tölgy eszencia került az újabb keverékbe. A Kis ezerjófüvet engedékenysége, megfelelni akarása, a konfliktus kerülése miatt javasoltam számára, és hogy meg tudja határozni a határait, ki merjen állni önmagáért, elveiért és változtatni tudjon azokon a dolgokon, helyzeteken melyek számára kellemetlenek és elfogadhatatlanok. Az Tölgyet pedig a túl nagy megterhelés miatt, melyet ‘a nyakába vett’. Ez az eszencia segítette, hogy újra visszanyerje erejét és hogy felismerje a továbbiakban energiája határait, hogy elejét tudja venni a kimerültségnek a túlzott ‘tehercipelések’ miatt.

Erzsébet a 7 hónap alatt rendbe jött. Vissza nyerte energiáját. Egyre több figyelmet és energiát szánt saját munkájára, már nem kérdőjelezte meg sikerességét, tele volt lelkesedéssel. Önértékelése megerősödött és már nem emésztette elbocsátásának emléke sem. Vállalkozásában megtalálta az örömöt, és a sikert. Már nem vállalt erején felül, igyekezett megtalálni az egyensúlyt a pihenés, az önmagára fordított idő és a munka között. Felismerte és sikerült elfogadnia erőnléte határait. Családjában nehezebben ment önmaga megerősítése, de fokozatosan egyre többször sikerült saját akarata mellett döntenie és meghatároznia mit hajlandó megtenni, vagy mit nem. A rokonok elvárásainak megfelelés helyett is, egyre többször tudta a pihenést, sportolást választani. Mindez már tudatosan történt, mivel Erzsébet a beszélgetések folyamán sok összefüggésre rájött tulajdonságai és azok következményei között.

Vissza az esetleírásokhoz

Még nincs hozzászólás

Nincs lehetőség hozzaszólásra.